Stojí osamelosť za posadnutosťou sledovať iných ako jedia?

Veľkej obľube sa tešia videá na YouTube, v ktorých ľudia počúvajú príjemné zvuky ako napríklad zvuk človeka konzumujúceho karfiol. Takéto zvuky pôsobia na človeka upokojujúco. Sú však tieto online komunity len nejakým krátkodobým výstrelkom alebo majú hlbší vplyv na spôsob socializácie?

dívka
 
Tradične bolo jedenie považované za spoločenskú udalosť, dnes je naopak celkom bežné jesť osamote. Dôvodom je, že mnoho ľudí žije v domácnosti osamote. Tento trend by mal pokračovať a  predpokladá sa, že do roku 2039 takýchto domácností s jednou osobou bude v Anglicku až 1,7 milióna. Je teda pozeranie videí s príjemnými zvukmi prejavom rastúcej osamelosti? „Samota je tak osobná záležitosť, že je ťažké jednoznačne to takto povedať,“ vyjadrila sa hovorkyňa kampane za ukončenie samoty Alice Stride. „Niekomu, kto dlhodobo žije sám, môže pozeranie sa na niekoho iného, ako pripravuje a následne konzumuje jedlo, priniesť dobrý pocit.“
 
To, že sedíte v reštaurácii celkom sám, sa stáva čoraz viac spoločensky prijateľnejšie. Podľa online rezervačnej služby Bookatable sa rezervácie jednomiestnych stolov od roku 2014 zvýšili o 38%. Nie každý si myslí, že je to zlá vec. Podľa mnohých blogerov jesť sám znamená sústrediť sa viac na jedlo.
Nedávna štúdia, ktorú uskutočnila dobrovoľnícka organizácia Royal Voluntary Service, zistila, že 1 z 5 ľudí nad 70 rokov väčšinou je sám. Alice Stride dodáva, že skôr by bola znepokojená, keby mladší ľudia dávali prednosť sledovaniu ľudí ako jedia pred jedením so svojimi priateľmi alebo rodinou. Zároveň však uznáva, že televízia dodáva starším ľuďom pocit útechy. „Keď sa neviete dostať von z domu, pretože ste napríklad chorý, potom by vám televízia mohla byť útechou,“ dodáva.

stravování
 
Expert na sebadôveru a vzťahy Ben Edwards naopak nie je až taký znepokojený potencionálnymi dôsledkami tohto trendu.

Stojí osamelosť za posadnutosťou sledovať iných ako jedia?
4.8 (96%)5